محافظ برق

محافظ برق

محافظ برق

محافظ برق مدرن

محافظ برق

نکته : آیا میدانید وسایل برقی داخل منزل یا محل کار شما امروزه قیمت های بالایی دارند . حتما این مقاله رو بخون ، اگرهم قیمت وسایل برقی مانند یخچال ، تلویزیون ، کامپیوتر،کولر گازی و ... را نداری حتما یک سرچی تو اینترنت بزن !!!

 

 شاید درمورد این کلمه محافظ برق شنیده باشید یا همین لحظه درخانه شما یا محل کارشما این محصول استفاده میشود،اما دراین مقاله قصد داریم به صورت مدرن تر محافظ برق را بررسی کنیم ،به این علت که درسال های اخیرسبک محافظ برق متفاوت شده است وهمچنین عواملی ایجاد شده است که شاید در30 سال گذشته وجود نداشته وامروزوجود دارد به همین خاطرباید بگوییم که محافظ برق هایی که در 3 دهه گذشته تا به امروزساخته میشودند دیگرپاسخ گوی نیازما نیستند. این مقاله در اواخر اردیبهشت 1400 نوشته میشود ومیخواهیم مدرن ترین محافظ برق را با هم بررسی کنیم .این مقاله برای حفاظت برق درساختمان ، مراکز اداری ،مراکزصنعتی ، مراکز پزشکی ، دانشگاه ها ، سوله های استخراج رمز ارز های دیجیتال و... کاربردی است.

به چه دلیل محافظ برق مدرن استفاده کنیم ؟

اگرکمی به اطراف خودمون نگاه کنیم میبینیم که ما برای هردستگاه یک محافظ برق گذاشتیم که 99 درصد آنها عملا حفاظت کامل برق را انجام نمیدهند! ما برای یخچال های خانگی یک محافظ برق قرار دادیم برای تلویزیون ، کولر گازی ،کامپیوتر،ماشین لباس شویی و ظرف شویی برای هرکدام یک محافظ برق جدا قرارداده ایم حتی برای شارژ های موبایل خود نیزمحافظ برق دیگری داریم .با کمی دقت به این موارد سوال پیش می آید که چرا این همه محافظ برق؟ مگرنمیشود یک محافظ برق کلی بعد ازکنتر برق گذاشت وازاین محافظ های متعدد وغالبا با ظاهر زشت رها شویم .

همچنین سوال دیگری مطرح میشود که آیا مگرمقداربرق درکل کشور یکسان است یعنی کل ایران برق 220 ولت دارد ؟ چون تمام محافظ های برق داخل بازار یکسان هستند . یعنی مقدارولتاژ برق درتهران با مشهد ، اصفهان ، شیراز، کرمان ، یزد، تبریزوشهرهای شمالی ،جنوبی ومرکزی  کشوریکسان است ؟  سوال بسیار فنی و خوبیه و جوابش منفیه یعنی ما مقدار 220 ولت درکل شهرهای ایران نداریم ومقدار ولتاژ درهر شهر با شهردیگر کمی فرق میکند گاها مشاهده میشود درشهر کرمان ولتاژ طبیعی 230 ولت است حتی دراطراف تهران نیز درمراکز صنعتی ولتاژ تا 210 نیزمیباشد . پس ما در کل این سال ها محافظی استفاده میکردیم که به صورت تقریبی برای ما کارمیکرده و اگرهم خسارت دیده ایم هیچ کس پاسخ گوی ما نبوده است .

پس اولین نکته محافظ برق مدرن ما باید قابلیت تنظیم دستی داشته باشد که هرشهرمتناسب با شرایط خودش این موارد را تنظیم کند تا دیگر یک حفاظت برق تقریبی نداشته باشیم و کاملا دقیق باشیم.

میخواهیم با هم یک پارامتربسیارحیاتی رو درمحافظ برق بررسی کنیم پس این بخش رو با دقت مطالعه کنید . درسال های اخیربه علت تورم بالا و افزایش قیمت مواد اولیه قیمت مس بسیاربالا رفت ومتاسفانه عده ای دست به سرقت سیم مسی بر روی تیرهای برق داخل خیابان ها زدند ویا اینکه پست های برق داخل خیابان ها را بازمیکردند و قطعات برق صنعتی را به سرقت میبردند مطمعنا این سبک خرابی و سرقت را دیده اید اما موضوع فاجعه بارتراز یک سرقت ساده است که با هم بررسی میکنیم . برای مثال من تصمیم میگیرم از روی تیرچراغ برق یک کابل را قطع کنم و به سرقت ببرم . بر روی تیرچراغ برق ما 4 عدد سیم مشاهده میکنیم که 3 عدد آنها دارای برق 220 ولت است ، که برق سه فاز را تشکیل میدهد و سیم چهارم نول است این سیم نول با اختلاف بالاتراز3 سیم دیگر بر روی تیر چراغ برق قرار گرفته که یک علت فنی دارد ، که نیاز به بررسی آن نیست .اما این اختلاف فاصله موجب میشود راحت شناسایی شود و من که سارق هستم  به علت این که خطر برق گرفتگی با ولتاژ 220 ولت را کم کنم اقدام به قطع این سیم یعنی نول میکنم .البته هرکدام از این سیم ها که قطع شود نیز خطر فاجعه باری را رخ میدهد .حال من سیم را قطع کردم چه اتفاقی رخ میدهد ؟

دراین لحظه از نظر فنی میگوییم برق شناورشده است و تعادل خود را از دست داده است همچنین در بازار میگویند نول برق دار شده است یا نول برگشته است یا نول قطع شده است یا برق 2 فاز شده است. در کمتر ازچند میلی ثانیه برق ساختمان شما از 220 ولت به یک غول وحشتناک 380 ولت تبدیل میشود و در کسری از ثانیه تمام وسایل شما را نابود میکند. پس محافظ برق های قدیمی ما چه میکند ؟ نمیتوانند مقابله کنند ؟ باید بگویم آنها نهایتا تا 290 ولت مقاومت میکنند و بعد خودشان هم نابود میشوند و چون اکثرا به صورت آنالوگ عمل میکنند و تاخیر دارند به هیچ عنوان نمیتواند جلوی این فاجعه را بگیرند .اگر دیده اید یک دفعه کل یک خیابان تمام ساختمان ها به این مشگل برخوردند باید اشاره کنم علت همین موردی است که اشاره کردیم 

پس دومین نکته در مورد محافظ برق مدرن قطع کردن و آسیب ندیدن در مقابله با برق شناوریا نامتعادل میباشد.

مورد دیگری که باید در مورد محافظ برق بررسی کنیم پارامتر مهم جریان است . خیلی از مصرف کننده ها به این تصورهستند که عامل آتش سوزی های ناشی از برق ، خرابی پمپ های آب و... همان ولتاژ 220 است ، اما میخواهیم بگوییم که یک اشتباه است عامل جریان در این خرابی ها نقش دارد . با یک مثال درمورد محافظ برق این بخش را بررسی میکنیم ، فرض بگیرید ما یک پمپ آب یا لجن کش یا موتور الکتریکی داریم وآن را به یک منبع 220 ولت وصل کردیم .پس از مدتی پمپ ما از نظر مکانیکی دچار مشکل میشود و اصطلاحا میگویم گریپاژ کرده است در این زمان موتور ما زورمیزند تا بچرخد و زمانی که زور میزند آمپر ما بالا میرود ، آیا سیستم های حفاظتی قطع میکند ؟ جواب منفی است تا زمانی که این جریان به 16 یا 25 آمپر نرسد مینیاتوری های حفاظتی قطع نمیکند و زمانی که به آن محدوده میرسد دیگر خیلی دیر شده است و ما یک موتور سوخته تحویل میگیریم .حال اگر ما یک محافظ برق داشته باشیم که جریان را بتوانیم متناسب با دستگاه به صورت دستی تنظیم کنیم مشکل ما حل میشود و قبل از این که یک موتور سوخته تحویل بگیریم با چند میلیون خسارت یک موتور با مشکل مکانیکی تحویل میگیریم با چند صد هزار تومان خسارت پس کاملا منطقی و اقتصادی است.

نکته : این محافظ برق مدرن توانایی کنترل جریان تا 63 آمپر را دارا است و قابلیت تنظیم دارد .

پس سومین نکته در مورد محافظ برق مدرن قطع کردن و آسیب ندیدن در مقابله با جریان کشی دستگاه ها میباشد.

مورد دیگری که میخواهیم با هم بررسی کنیم ابعاد محافظ برق است . این بخش بسیار جذاب است وباید دقت کنیم که کاربرباید ازیک محصول لذت ببرد ، نه این که دنبال فضایی باشد، خارج ازدید که یک محافظ برق قرار بدهد تا محیط کاری یا زندگی او را بد و زشت جلوه ندهد. بارها دیده اید که کناریک میزتلویزیون یک باکس بر روی زمین است یا پشت میزتلویزیون انداخته شده است یا این که محافظ روی یک یخچال است یا کناریخچال افتاده است . زیرمیزهای کامپیوترپرازسیم سیار و محافظ کامپیوتراست و همچنین دراتاق خواب ها نیز یک محافظ برای شارژموبایل وجود دارد و ... اما سوال این جا است مگرهرساختمان یک باکس برای فیوزهای مینیاتوری ندارد ؟ جای محافظ برق آنجاست یک قطعه حافظتی با اندازه حدود 2 عدد فیوزمینیاتوری بر روی ریل داخل باکس نصب میشود و تمام محافظ ها جمع جمع آوری میگردد .چقدرساده شد و چقدرزیبا تر .پس یکی از خصوصیات محافظ برق مدرن کم حجم بودن و قابلیت نصب آسان و شیک بودن آن است.

پس چهارمین  نکته در مورد محافظ برق مدرن کوچک بودن و قابلیت نصب درباکس مرکزی است .

با هم چهار نکته مهم در مورد محافظ برق را بررسی کردیم .حال به بررسی یک محافظ برق کامل میپردازیم 

همان طور که در تصویر بالامشاهده میکند یک محافظ برق کامل را با برند jbh بررسی میکنیم که علاوه بر چهار خصوصیت بالا مواردی دیگر نیز داراست که با هم آنالیز میکنیم.

اولین نکته مثبت این دستگاه نصب بر روی ریل است که موجب میشود محافظ برق jbh را ازبرند های دیگرمتمایز سازد. همچنین زیبایی وکیفیت بالای بدنه دستگاه چشم گیر میباشد و میتوان گفت یک نمره خوب را از نظر ظاهر و بدنه دریافت میکند ، قابلیت نصب بر روی ریل، محصول را متمایز میکند و شما میتوانید این محصول را بعد از کنتور برق در جعبه فیوز خود قرار دهید که جلوه بسیار خوبی به کار میدهد و بسیار حرفه است .پس دیگر نیاز به چندین محافظ برق نخواهیم داشت بلکه یک محافظ برق jbhبرای ما کار تمام محافظ برق هارا انجام خواد داد.

(درتصویربالاشما روش نصب محافظ برق را درجعبه فیوزها مشاهده مینمایید )

حال به محافظ برقدرتصویر بالا نگاه کنید ، شما 2 ردیف نمایشگر را مشاهده خواهید کرد که قبلا بر روی محافظ برق های رایج در بازاردیده نمیشد. باید اشاره کنیم ردیف اول ازبالامقدار ولتاژ را برای شما نمایش میدهد و ردیف دوم مقدارجریان مصرفی شما را نشان میدهدکه بسیارکاربردی است و شما میزان مصرف خود را مانیتور میکنید و میتوانید آن را مدیریت و همچنین میزان حداکـثر جریان مصرفی را برایش تعریف کنید که در زمان حادثه قبل از خسارت برق کلی شما را قطع نماید. میتوان گفت قابلیت کنترل جریان در این محافظ برق یک شاهکار مهندسی است و یک محصول محافظ برق کاربردی را روانه بازارکرده است. شاید سوال پیش بیاید تا چند آمپر این محافظ کنترل جریان انجام میدهد که باید در پاسخ بگوییم 63 آمپر را میتواند با دقت بالا مانیتور و کنترل کند.

 

طریقه کار با منو تنظیمات محافظ برق jbh 

ما در این مقاله قسط نداریم به بررسی پارامتر های قابل تنظیم این محافظ برق بپردازیم و این بخش را درکاتالوگ محافظ برق jbh به صورت کامل بررسی میکنیم اما باید اشاره کنیم که پارامترهای حداکـثر و حداقل ولتاژ وجریان و همچنین زمان های تاخیر در قطع و وصل سیتسم دراین محافظ برق قابل تنظیم است .همچنین کالیبره کردن ولتاژ نیز از قابلیت های استثنایی محافظ برق jbh است که حتی در زمان نصب میتوانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید تا به شما در نصب کمک کنند.

ابعاد جهت نصب محافظ برق

با ما همراه باشید تا درمقاله بعدی نکات کاربردی درنصب محافظ برق را با هم بررسی کنیم.

نظرات بازدیدکنندگان